Garść ciekawostek o kawie.

Garść ciekawostek o kawie.

Jaka jest najdroższa kawa świata? Dlaczego w średniowieczu jej picie było zabronione? Kiedy powstała pierwsza reklama kawy? Pora na garść ciekawostek na temat naszego ulubionego napoju. Dowiedzmy się o nim czegoś więcej!

Z kawą wiąże się szereg ciekawostek i anegdot. Czas zatem je poznać!

Najdroższa kawa na świecie to luwak. Jej pochodzenie jest dość specyficzne, bowiem ziarna pozyskuje się z odchodów łaskuna (zwierzę żyjące w Indonezji). Zjada on bowiem jedynie owoce najlepszej jakości. W jego żołądku ulegają one wstępnemu trawieniu. Ziarna w ten sposób pozyskiwane myje się, a następnie standardowo wypala. Luwak trafia przede wszystkim na rynek japoński oraz do USA. 1 kg tej kawy kosztuje około 1000 Euro.

W średniowieczu w Anglii picie kawy było zabronione. Dlaczego? Karol II Stuart postanowił wydać rozkaz zamknięcia kawiarni, gdyż sądził, iż przesiadujący w niej ludzie spiskują przeciwko niemu.

Ciekawostki o kawie

Ciekawostki o kawie

Jakiś czas temu na świecie pojawił się niezwykle ciekawy rodzaj sztuki. Nazywa się Latte art i polega na ozdabianiu powierzchni kawy niesamowitymi, niekiedy bardzo skomplikowanymi obrazkami.

Zapewne nie wszyscy wiedzą, skąd w ogóle pochodzi słowo „kawa”. Wywodzi się ono z arabskiego kaweh, które znaczy „siła, wigor”.

W roku 1785 na terenie Prus wybuchł tak zwany „bunt kawowy”, ponieważ picie tego znakomitego naparu zarezerwowane było tam wyłącznie dla duchowieństwa, szlachty oraz urzędników.

Czas obalić pewien mit! Niektórzy zwykli bowiem mawiać, iż kawa działa odwadniająco. Nic bardziej mylnego! Jeżeli tylko spożywa się ją w umiarkowanych ilościach, nie ma żadnych powodów do obaw.

Kawa jest obecnie najczęściej spożywanym napojem na świecie (co wcale nas nie dziwi).

Kawę uwielbiało wielu znanych ludzi, w tym Vincent van Gogh. Mawiał on: „Próbowałem wyrazić pogląd, że kawiarnia to miejsce, w którym człowiek może popaść w ruinę, oszaleć lub popełnić przestępstwo”.

Wypicie kawy sprawia, iż czujemy się szczęśliwsi. Dlaczego? Bowiem zdecydowanie podnosi zdolność naszego mózgu do wychwytywania słów o pozytywnym wydźwięku.

W starożytnej Turcji istniał przepis, zgodnie z którym kobieta mogła bez żadnych problemów wziąć rozwód ze swoim małżonkiem, jeśli nie kupował jej kawy.

Pierwszą reklamę kawy (w formie ulotki) wyprodukowano w roku 1651. Obecnie można ją podziwiać w British Museum.

Pierwszy „kawowy przedsiębiorca” to Amerykanin Dorothy Jones.

Największe ziarna kawowca noszą nazwę Nikaragua Margogipe.

W 1665 roku w Londynie pojawił się pierwszy młynek do kawy.

W USA niegdyś podawano kawę wyłącznie po obiedzie- obecnie zaś pija się ją o każdej porze dnia.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.