Fascynująca historia kawy

Fascynująca historia kawy

Nie każdy wie, iż historia kawy jest bardzo długa i chwilami szalenie burzliwa. W jaki sposób przebiegła ta ewolucja: od żucia kulek kawowca do rozkoszowania się filiżanką espresso?

W dzisiejszych czasach nikt chyba nie wyobraża sobie życia bez wspaniałej, aromatycznej, pełnej smaku kawy. Warto jednak wiedzieć, iż ten znakomity napój ma już bardzo długą historię. Kawa była bowiem pita już wiele lat przed naszą erą. Z pewnością każdy jej wielbiciel chciałby dowiedzieć się czegoś na temat historii swojego ulubionego napoju. Zapraszamy zatem do lektury!

To na terenach dzisiejszego Półwyspu Arabskiego oraz w Afryce rozpoczęła się historia kawy. Jednak wówczas nie spożywano jej w takiej formie, jaką preferujemy dziś. Na początku bowiem żuto owoce kawowca. Dlaczego? Według legendy pewien pasterz zauważył, iż kiedy owce, które miał pod opieką, zjadały owoce z tego krzaka, stawały się pełne energii. Postanowił zatem sam spróbować, a inni poszli w jego ślady. To jemu właśnie zawdzięczamy fakt, iż możemy dziś każdego ranka rozkoszować się smakiem aromatycznej kawy.

Arabski pasterz kóz

Arabski pasterz kóz

Plemiona somalijskie zaś miały własny patent – ich członkowie bowiem mieszali owoce kawowca z tłuszczem, tworzyli z nich kulki, które następnie spożywali przed walką.

W niektórych podaniach pojawia się także postać Shaikha ash –Shandhilego. Jednak niezależnie od tego, czy to on odkrył wspaniałe właściwości ziaren kawowca, czy też wspomniany już pasterz, jedno jest pewne – któremuś z nich ludzkość zawdzięcza bardzo wiele.

Kawę w formie napoju zaczęto zaś pić znacznie później – pierwsze kawiarnie bowiem zaczęto otwierać w Stambule w połowie XVI wieku. Zaledwie kilkadziesiąt lat później ten zwyczaj stał się już bardzo rozpowszechniony i muzułmanie w przeważającej większości nie wyobrażali już sobie spotkania towarzyskiego bez filiżanki kawy.

W XVII wieku natomiast kawa pojawiła się na kontynencie europejskim. Na początku dostępna była jedynie w kilku miejscowościach portowych (takich, jak Amsterdam czy Londyn). W roku 1683 Turcy dostali się do Wiednia, pozostawili tam nieco ziaren kawy – ten fakt stał się powodem jej większej popularności. Kościół niestety początkowo zabraniał spożywania tego znakomitego napoju (co niezmiernie wszystkich wielbicieli kawy zapewne zdziwi). Jego przedstawiciele uważali bowiem, że skoro przywieźli go Arabowie, to nie jest niczym dobrym ani właściwym (z tym, rzecz jasna, kompletnie się nie zgadzamy).
Nieco później kawa zawędrowała na plantacje Ameryki Południowej. Jej popularność z roku na rok stawała się coraz większa.

Dla wielbicieli dat mamy małe kalendarium dotyczące historii kawy:
– 1644, w tym właśnie roku kawa przywędrowała do Francji;
– W roku 1650 została otwarta pierwsza kawiarnia. Właścicielem jej był Jakub;
– Pierwsza bostońska kawiarnia powstała w 1670 roku;
– W roku 1719 założono pierwsze plantacje kawy w Brazylii.

Jak widać, kawa ma za sobą bardzo długą i ciekawą historię. Warto o tym pamiętać, wypijając swą codzienną poranną filiżankę tego znakomitego napoju.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.